Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Tak jsme si demokracii nepředstavovali ani ve snu

16. 11. 2012 7:21:00
I když odhlédneme od skutečnosti, že naše republika dlouhodobě funguje jako trenažér pro zloděje s bílými límečky, představy o kvalitě západních demokracií nám zůstaly pouze ve snech z let před listopadem 1989. Můžeme sice z minuty na minutu odjet takřka na kterékoliv místo na světě, ale mnohem více jistot, budovaných dlouhá léta, ztrácíme doma.

V našich růžových snech o vyspělé západní demokracii vévodilo přesvědčení, že na Západě je na nesrovnatelně vyšší úrovni morálka a čestné jednání. Z klamné představy nás brzy po sametové revoluci vyvedli naši západní sousedé, kteří si z České republiky vytvořili popelnici a sváželi zde komunální odpad po stovkách tun. Díky klasické liknavosti zákona, a celkově státní správy, zde měli dlouho dveře otevřené. Možná i proto náš stát dnes připomíná smetiště. Mnohdy i smetiště lidského odpadu.

Za socialismu jsme si jako módní doplněk vystavovali v bytech prázdné plechovky od coca-coly, obaly od západních bonbónů, čokolád, žvýkaček nebo dokonce sýrů. Dnes máme těch blyštivých obalů plné regály, ale jen málokterý obsahuje to, co obal prezentuje.

Už ani nevnímáme lživé reklamy, které garantují, že do běla vyperete bílé trenýrky sjeté po zelené trávě nebo šaty polité červeným vínem. Hlavně, že máme zákon o klamavé reklamě.

____________________________________________________________________________________

V 90. letech minulého století jsme doslova civěli na západní filmy a seriály, kde nebyly u lékařů fronty, doktoři byli usměvaví a spíše přátelé, na operačních sálech byla špičková technika a pacient byl na prvním místě.

Od té doby se v našem státě několikrát zvýšily odvody na zdravotnictví ze mzdy, platíme za návštěvu u lékaře, platíme za recept, za léky, platíme za pobyt v nemocnici, za rychlou pomoc a pohotovost, platíme tisícové položky u zubaře.

Abychom si dobře rozmysleli návštěvu lékaře a raději přecházeli chřipky a nachlazení, naordinovali nám politici neplacené první tři dny nemoci, tři týdny platby zaměstnavatele, ale v médiích neustále posloucháme, abychom i s nachlazením navštívili lékaře a poctivě se je snažili „vyležet“.

Ruší se stovky odborných ambulancí v menších městech, ruší se specializovaná pracoviště v nemocnicích, ruší se lůžka v nemocnicích, ruší se pohotovosti, ruší se celé nemocnice. Ale přesto jsme dnes a denně zkorumpovanými politiky přesvědčováni, že se kvalita a dostupnost péče nezměnila. Pak občanu nezbývá si myslet, že naši politici utekli z psychiatrického ústavu, protože jestli jsme měli do nemocnice dříve kilometr a dnes kilometrů třicet, tak se určitě dostupnost péče zhoršila.

Máme špičkovou operační a léčebnou techniku, která v některých případech nemůže léčit, protože zdravotní pojišťovny, které disponují našimi penězi, nám odmítají léčbu zaplatit. Pokud nechceme dřevěnou protézu, musíme si připlatit, pokud chceme lehčí sádru, musíme si připlatit. Brzy budeme platit za základní typ zubní plomby. Ale máme se pořád lépe.

____________________________________________________________________________________

Když byly v našem novém pseudokapitalistickém zřízení zavedeny dálniční známky, politici tvrdili, že za utržené peníze postavíme nové dálnice a zkvalitníme silnice v celé republice. Známky se zdražují téměř rok co rok, ale silnice jsou v horším stavu než v minulosti.

To samé slibovali politici, když vybrali naprosto nevhodný systém výběru mýta. Tento je přínosem pouze pro dodavatele a z našich cest se stává tankodrom. Dálnice D1, která byla vybudována v letech 1967 – 1980, bude možná procházet rekonstrukcí v příštích letech, tedy po 33 letech!!! Ale dálnice postavené v současné době přestávají fungovat pouhých několik let po dostavbě. V 80. letech minulého století jsme si šeptali, jak komunisté tyjí ze společného. Ale proti dnešním zlodějům mezi bílými límečky to byli troškaři.

____________________________________________________________________________________

Vyjma několika procent občanů, jsme se snad všichni po listopadu těšili, že v zemi konečně zavládne právo a spravedlnost pro všechny. Rovná spravedlnost.

Dnes porušují zákony samy nejvyšší orgány státní správy včetně zákonodárců.

Směšnými tresty jsou „odměňováni“ obyčejní kriminálníci, jejichž překročení zákonů se dnes považuje za drobnou nezákonnou činnost, poněvadž máme přeplněné věznice. Proto budeme mít častěji vykradené byty, auta, obchody. Ale nové věznice se nestaví.

Krádeže, násilí, vraždy, korupce, zpronevěry, organizovaný zločin – výdobytek dnešní české demokracie, jehož křivky stoupají směle vzhůru. Absenci morálky a práva rovněž dokazují nekončící publicistické pořady, které by mohly uvádět denně pořady o neexistující spravedlnosti v České republice a pořád by bylo co vysílat.

V Parlamentu i Kramářově vile by měli zakázat používání listopadového hesla „Nejsme jako oni“, poněvadž arogancí moci a vytvářením aury nedotknutelnosti se předlistopadovým komunistům přinejmenším vyrovnají. Ať se to premiérovi líbí nebo nikoliv.

Příkladů, jak se mnoha lidem v našem státě rozplynul sen o demokracii, jsou asi tisíce. A tak budeme 17. listopadu vzpomínat na nenaplněné sny.

Pokud něco zvítězilo, tak pravda to určitě nebyla.

Přečtěte si i další články:

Pekárek versus ODS – pravda a lži v přímém přenosu

Vláda lhářů, politika naše vezdejší

Jak se vyrábí rasisti po česku

Autor: Radomír Dolanský | pátek 16.11.2012 7:21 | karma článku: 40.32 | přečteno: 3267x

Další články blogera

Radomír Dolanský

Ruský pistolník v Praze

Člověka by při sledování českých médií napadlo, že Zdeněk Troška natáčí novou komedii o likvidaci českých klaunů pistolníky z Divokého Východu. Nebo že naší rozvědce pustili za odměnu některý ze starších dílů Agenta 007.

1.5.2020 v 7:42 | Karma článku: 28.99 | Přečteno: 576 | Diskuse

Radomír Dolanský

Hurá, otevřeli hranice! Ale klika je zvenčí…

Pitomoučké přirovnávání do současnosti zavřených hranic k bývalé železné oponě z řad opozice nebo zfanatizovaných politických neziskovek a komunistů převlečených za komunistobijce slaví Pyrhovo vítězství.

25.4.2020 v 18:42 | Karma článku: 46.51 | Přečteno: 7079 | Diskuse

Radomír Dolanský

Trapně kritizují a sami se k sobě tisknou

Jestliže se tvrdí, že SARS-CoV-2 způsobuje u některých pacientů poškození mozku, je otázkou, jestli k tomu nedošlo u některých českých politiků? Fotografie setkání na Hradě se šetří podrobněji než vlastizrada nebo masová vražda.

13.4.2020 v 10:35 | Karma článku: 45.30 | Přečteno: 7128 | Diskuse

Radomír Dolanský

Pokrytci jsou najednou vděční i za pomoc z komunistické Číny

Nevadí číno a rusofobovi Zdeňku Hřibovi a jeho věrným z magistrátu dýchat skrze čínské roušky? Nebo ji mají ušitou z tibetské vlajky? Kde jsou dnes všichni ti ochránci lidských práv a věční kritici čínského režimu?

19.3.2020 v 20:42 | Karma článku: 40.88 | Přečteno: 1430 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

České nemocnice zejí prázdnotou

Jestliže zahraniční vlády žádaly mj. nemocnice, aby během pandemie neposkytovaly péči, kterou lze odložit na jindy, u nás k tomu nebyl důvod.

25.5.2020 v 16:08 | Karma článku: 6.40 | Přečteno: 159 | Diskuse

Luboš Branda

Proč se školy otevřely právě dnes?

Dnes se v rámci uvolňování opatření proti šíření koronaviru mimo jiné otevřely i základní školy. Ale proč právě dnes?

25.5.2020 v 15:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 91 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K čemu je dobrá distanční výuka?

Tak dnes. Je pondělí 25. května 2020. Ráno, po půl osmé. Jižní obloha azurová, severní šedivá. Mraky se rychle přibližují, začíná pršet. Náš dům stojí v sousedství školy. Ta začíná ožívat. Dnes přivítá žáky prvního stupně.

25.5.2020 v 14:05 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 270 | Diskuse

Petr Šindelář

Když levá ruka Babišovy vlády zatím neví, co dělá ruka pravá (2. díl)

Lidem komplikují život zákony z doby předvirové a Česko připomíná Potěmkinovu vesnici, kde je všechno a nic a celkově velké zmatky. Opozice se raduje a přitom ani netuší, co všechno může později spadnout rovnou na její hlavu...

25.5.2020 v 9:52 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 722 | Diskuse

Irena Bátrlová

Ferdinand

Stěhování skončilo, den placeného volna také. Žádné defilé se nekonalo a já se musím vrátit zpět do úřednického kumštu prošpikovaného managementem a byznysem v moderním PC outfitu.

25.5.2020 v 8:30 | Karma článku: 11.03 | Přečteno: 339 | Diskuse
Počet článků 388 Celková karma 40.42 Průměrná čtenost 2865
Rýpavý humorista, pesimistický optimista, autor knih Z valašských putýk a Metúdovy vojenské lapályje - Z valašských putýk 2.

Najdete na iDNES.cz